Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Inak sa doprosuje benzín a inak diesel ? zaujímavé argumenty.
Len pre ujasnenie,už ide debata o turbíne ako veci ktorá akosi skomplikuje život. Akurát to nie je pravdaa má to kopec všeobecne uznaných argumentov. Efektivita oturbeného motora je úplne inde než atmosferického.Z efektivitou ide ruka v ruke spotreba,výkon,točivý moment.
Jeden argument dám ako diagnostik.Riešiť atmosféru a turbínu je silne v prospech turbíny,samotný menežment je postavený inak a problém sa hľadá značne jednoduchšie.O tom nech si myslí každý čo chce,ak robí diagnostiky toľko čo ja môžme si pohovoriť aj telefonicky pretože téma je to veľká.Mňa desí koľko poloprávd až vyslovených nezmyslov prejde témami.Je to daň za volný priechod a nulové korigovanie.Snáď si to rozumná časť čitateľov uvedomuje
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa ivko1 »

Jazdím v pohode za 9l a aj za menej, Legacy je podstane lahšie (pod 1400kg) ako A6 a V6 je vždy užranejšia...
Auto máš aj podla toho aké trasy jazdíš, ja mám do práce necelých 15km, do mesta 10km...

Jasné diesel žerie menej, ale znovu ti zopakujem, u toho moderného doma neurobíš skoro nič. A vôbec nie je problém v tom utopiť kopec grošov za rok. Dobre možno nie každý rok, ale ked to zráta človek tak ono až tak vela neušetrí. A hned to nemusí vychádzať 5,5l nafty, ale kludne 6,5l nafty https://www.spritmonitor.de/de/uebersic ... owerunit=2
Je to komplikované technicky, často neprístupné a každú prkotinu musíš zaplatiť.
Ja som to tu už sem písal, ja som bol v servise za 12 rokov na výmenu čelného skla, na geometriu a plnenie klimatizácie, ked som menil kompresor.
Okrem toho vôbec nič, všetko si urobím sám a mám to 5x lacnejšie, lebo neplatím za prácu, neplatím predražené diely.

Ja som si mohol kúpiť menej pažravý benzín, a zasa si inde voči dieslu, neber moje / tvoje auto ako priemer spotreby benzinákov
Riešila sa tu Mazda 6 2.0i AT https://www.spritmonitor.de/de/uebersic ... &gearing=2
A zrazu máš rozdiel len 2l a nie 4l/100km a už je ročný rozdiel nie 1200€ ale len 600€ ...
Tak že tak oplatí či neoplatí...

EDIT: nie Milan benzín sa nedoprosuje do servisu inak ako diesel, bavíme sa tu o primitívnom motore, kde ak je človek trochu zručný si vie servis v mnohom poriešiť sám a nikomu sa nemusíš doprosovať a hlavne platiť.
Ty si kolko krát už menil podložky pod vstrekmi diesla? Milionkrát a teraz mi napíš ako to urobí užívatel doma. No neurobí... Lebo ani nevytiahne vstrekovače a možno nestačia podložky, ale treba zafrézovať sedlá.... To jednoducho bez servisu nedáš.
Ale ked bude mať obyčajný atmosferický benzín tak napríklad sviečky vymení aj doma sám bez servisu a nemusí sa nikomu doprosovať kedy si na neho nájde čas. A ani ho neoyebe na 2x drahších sviečkách ako ked si ich kúpi sám. Ja si kúpim sviečky DENSO PK16PR-L11 po 6,40€ a ked mi to bude robiť servis čo kupuje diely cez LKQ / Kelly tak mi ich naúčtuje po 12,7€.
Takže to čo ja si spravím sám za 25€ mi servis urobí 75€...
Za tých 50€ si ja vymením olej cca 5l cca 27€, olejový filter 5€ + vzduchový filter 8€.
Takže ked ja dám na údržbu 65€, tak keby som šiel cez servis tak tam nechám 150€ len taký fukot.
Naposledy upravil/-a ivko1 v 03.11.2023 19:24, upravené celkom 3 krát.
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa Moonshine »

Tu treba ísť skôr vylučovacou metódou, lebo limitovaná je cena. A určite nechceš nejakú starú bučoru s benzínovým trojlitrom.
U malých áut treba rátať s tým, že tam nedával výrobca zrovna naddimenzované prevodovky, takže by sa dali vylúčiť CVTčka a MTA robotizované prevodovky, majú zastúpenie naprieč malými modelmi.
Keď už mali malé autá hydromeniče, majú ale tak 4 stupne, lebo auto je zamozrejme určené do mesta. Napr Swift
Potom ale hladať golf/mazda3/focus tam to bude otázka stavu. Focus vlastne nie, lebo powershifty do cca 2015 boli šroty.
Čiže sa dostávame k dvojspojkám dsg, dct....
Tam je otázny stav mechatroniky a kto to opraví.
Suma sumárum najbezpečnejšie je hladať u japoncov - honda, mazda, suzuki, toyota hybrid. U e-cvt je treba zmieriť sa s prejavom bezstupňovej prevodovky ale to kompenzovanie bezstarosťou. No pri tej cene možno len dvojkový prius.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa mhlavaty »

ivko...Ty si kolko krát už menil podložky pod vstrekmi diesla? Milionkrát a teraz mi napíš ako to urobí užívatel doma. No neurobí.

Ozaj milion krát.Ani cenou ani prácou ani časom to nie je nič čo stojí za reč.Problém je v tom,že nie je potrebné vybavenie a samozrejme znalosť.Celkom dosť majiteľov si to žiaľ zničí nepatričným postupom. No ale tu treba zasať nie od prostriedka ale od počiatku.Že to treba urobiť je daň za neurobenie iného smiešneho úkonu za 10-12 e.- a to sa odmení že pribudne ďalší úkon.Operovať sa dá že či si má majiteľ zistovať a prečo by to robil a bla bla dokola.
Nie,nemusí,len môže. Zistuje pichoviny za soplík z nosa,mne rozum hovorí že ak vycálujem 40 tis (na sume nezáleží) tak si veru kadečo pozistujem.Už len preto...nechce sa mi pracovať zbytočne aby som potom platil veci ktoré nemuseli byť vo výdavkoch. Národ hrá preteky v ťukaní do obrazovečiek,vie nájsť každú hujovinu,nemal by byť rok od roku hlúpejší.
jacobj
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19.04.2014 15:37
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa jacobj »

Ricardinho83 napísal: 03.11.2023 18:16 Inac, zadavatel vobec nikde nespomina km za rok co da. To je tiez dost podstatny cinitel pri volbe motora. Ja mam tiez najradsej benzinovu atmosferu, ale pri najazde nad 20 000 rocne by som uz volil diesel. Lebo tam sa uz na spotrebe vrati to co das navyse za veci co benzin nema.
Pravda, pardon. Posledných pár rokov je to ročne tak 15tis. kilometrov. Z toho by som hrubým odhadom povedal že tak 8-9tis po diaľniciach, 4tis po okreskách + medzimesto, 2-3tis po meste.

Ešte by som si dovolil zastaviť sa pri tvojom, z môjho pohľadu mierne fatalistickom scenári o ojazdených automatoch a odložených výdavkoch na údržbu, ktorý si mi vylíčil vyššie. Pretože ma zaujali 2 tvoje príspevky ktoré mu trocha odporujú a ja by som k nim mal bez nejakej veľkej irónie otázky. Zaujímajú proste len dáta.
Ricardinho83 napísal: 03.11.2023 18:11 Prave na zaklade takýchto debat som pred dva a pol rokmi kupil manzelke dnes uz 19 rocne Volvo XC90 s hydromenicovym automatom. Stare kvalitne auta su a kym sa budu ludia bit o pretechnizovane zbytocnosti, ti co vedia vedia :p
Čo všetko a v akom časovom odstupe od kúpy toho Volva na ňom za tých 2,5 roka odišlo? A skutočne máte v rodinnom rozpočte odložených pár tisíc € na servis a prípadné opravy?
Ricardinho83 napísal: 03.11.2023 18:49 A zas ze by to bol taky smejd, ze by na tom kazdy rok odchadzalo nieco za 1200 euri neverim.
Takže nakoniec predsa len existujú normálne ojazdené autá kde človek nemusí každý rok rátať aspoň s litrom na opravy? Lebo to je to prvotné vodítko, ktoré tu dopytujem.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa ivko1 »

Zopakujem najlacnejšie je také kde si vieš kopec vecí urobiť sám...

Príklad máš auto s klasickou ručnou a auto s elektronickou ručnou, kde údržba je podmienená že musí robiť úkony aj s diagnostickým nástrojom.
Ktoré vieš urobiť doma?

A zopakujem po 1500 x : kto je zručný si vie diely kúpiť a objednať sám, dodanie bude trvať síce 48hod, ale to čo si sám kúpiš ťa bude stáť 100€ (trebárs tie zadné brzdy) a to čo musíš dať urobiť do servisu ťa bude stáť 250€, lebo on diely berie od takých čo mu ich dovezú behom pár hodín / prípadne hned ráno, akurát sú o dosť drahšie lebo tú expresnú službu musí niekto zaplatiť a ešte si vypýta za robotu...

Človek si dá vymeniť brzdy, tlmiče na jednej náprave a v servise zaplatí o dobrých 200€ navyše ako ked si to zvládne urobiť sám
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

"Čo všetko a v akom časovom odstupe od kúpy toho Volva na ňom za tých 2,5 roka odišlo? A skutočne máte v rodinnom rozpočte odložených pár tisíc € na servis a prípadné opravy?"

Jacob, ano mame. Cely zivot sa spravam financne racionalne, nemam pozicky a do pasiv ako je auto som nikdy nedal pri kupe viac ako 5000 Euro aj ked som mohol podstatne viac. Nevyhadzujem peniaze na blbosti, takze za tych cca 17 rokov co som na pracovnom trhu som si nejaku tu solidnu financnu rezervu vytvoril. A z toho vychadzaju aj moje rady tu, vzdy sa snazim ludom pomoct tak, aby nevyhadzovali na kikotiny. Jazdim na 20 rocnych premiovkach a 15 rocnom Aurise hatchbackovom a bohato mi to staci. Vzdy som pripraveny, ze si auto nieco vypyta. Na Volve som mal problemy so servom, dal som cca 1000 Euro za opravu, menil som silentbloky motora atd. Nejakych 1700 Euro v tom je urcite. To mi ale nevadi, lebo chcem, aby manzelka s dcerkou jazdila bezpecne

"Takže nakoniec predsa len existujú normálne ojazdené autá kde človek nemusí každý rok rátať aspoň s litrom na opravy? Lebo to je to prvotné vodítko, ktoré tu dopytujem."

Jasne, ze existuju, ale nikdy nevies ci kupujes tu spravnu. Ten priklad diesla bol v tom, ze sa ti na nakladoch za palivo vratia investicie. To, ze nebudes investovat liter rocne snaf je oravda, ale nemusi. Skratka treba byt pripraveny.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa oco13 »

To mi ale nevadi, lebo chcem, aby manzelka s dcerkou jazdila bezpecne
Na ceste nikdy nie si sám, a väščina ludí nerozmýšla ako ty.
som si nejaku tu solidnu financnu rezervu vytvoril.
Finančná rezerva je blbosť, inflacia je vyššia ako uroky.
Mám sto eur = 4 stromky do sadu, ďalšie 2 stovky = 3 ovce.
Ten priklad diesla bol v tom, ze sa ti na nakladoch za palivo vratia investicie.
Ak máš diesel čo zožerie nielen naftu ale aj starý olej, tak naklady idú prudko dolu. 1700eur čo si dal ty za opravy ja nedosiahnem ani s nakupnou cenou auta. :cau:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

"Finančná rezerva je blbosť, inflacia je vyššia ako uroky.
Mám sto eur = 4 stromky do sadu, ďalšie 2 stovky = 3 ovce."

Vsetko co nepotrebujem investujem do aktiv, nemaj strach, financna gramotnost mi nieco hovori
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa oco13 »

Nie je lepšie aktívum ako vzdelané potomstvo, ja mám tri - mal by som mať 7 - 8. To ako protiváhu migracii, takže nemôžem povedať, že by som bol uspešný. :..:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

Oco, presne tak, platime napriklad 500 Euro mesacne za lesnu skolku, presne preto, aby mala nesedela cely den zavreta v klasickej statnej kde sa niektoredeti nenauciaani v styroch rokoch hovorit Vsetky peniaze co mam zatial v roznych dividendovych a inych fondoch budu pouzite podstatne mudrejsie ako investiciami do aut.
jacobj
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19.04.2014 15:37
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa jacobj »

Ricardinho83 napísal: 04.11.2023 07:55 "Čo všetko a v akom časovom odstupe od kúpy toho Volva na ňom za tých 2,5 roka odišlo? A skutočne máte v rodinnom rozpočte odložených pár tisíc € na servis a prípadné opravy?"

Jacob, ano mame. Cely zivot sa spravam financne racionalne, nemam pozicky a do pasiv ako je auto som nikdy nedal pri kupe viac ako 5000 Euro aj ked som mohol podstatne viac. Nevyhadzujem peniaze na blbosti, takze za tych cca 17 rokov co som na pracovnom trhu som si nejaku tu solidnu financnu rezervu vytvoril. A z toho vychadzaju aj moje rady tu, vzdy sa snazim ludom pomoct tak, aby nevyhadzovali na kikotiny. Jazdim na 20 rocnych premiovkach a 15 rocnom Aurise hatchbackovom a bohato mi to staci. Vzdy som pripraveny, ze si auto nieco vypyta. Na Volve som mal problemy so servom, dal som cca 1000 Euro za opravu, menil som silentbloky motora atd. Nejakych 1700 Euro v tom je urcite. To mi ale nevadi, lebo chcem, aby manzelka s dcerkou jazdila bezpecne

"Takže nakoniec predsa len existujú normálne ojazdené autá kde človek nemusí každý rok rátať aspoň s litrom na opravy? Lebo to je to prvotné vodítko, ktoré tu dopytujem."

Jasne, ze existuju, ale nikdy nevies ci kupujes tu spravnu. Ten priklad diesla bol v tom, ze sa ti na nakladoch za palivo vratia investicie. To, ze nebudes investovat liter rocne snaf je oravda, ale nemusi. Skratka treba byt pripraveny.
Dík za normálnu odpoveď. V pohľade na peniaze sme na úplne rovnakej lodi. Auto je rozhodne najväčšia diera na peniaze (niektoré viac, niektoré menej), preto mám jasnú predstavu o tom, že chcem obyčajné, spoľahlivé vozenie. Nepotrebujem si naháňať ego, ukazovať sa na čo akože mám. Bývam v takom väčšom bytovom komplexe a vídavam tu X ľudí striedať sa v podnájmoch v 1 a 2 izbákoch, ale pred bytovkou majú auto za 20-30 tisíc...Vždy si pomyslím že nech si každý dáva peniaze do čoho chce, ale ja som radšej za hotové napr. kúpil garáž, ktorá má teraz min. 2-násobnú hodnotu.
jacobj
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19.04.2014 15:37
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa jacobj »

ivko1 napísal: 04.11.2023 07:48 Zopakujem najlacnejšie je také kde si vieš kopec vecí urobiť sám...

Príklad máš auto s klasickou ručnou a auto s elektronickou ručnou, kde údržba je podmienená že musí robiť úkony aj s diagnostickým nástrojom.
Ktoré vieš urobiť doma?

A zopakujem po 1500 x : kto je zručný si vie diely kúpiť a objednať sám, dodanie bude trvať síce 48hod, ale to čo si sám kúpiš ťa bude stáť 100€ (trebárs tie zadné brzdy) a to čo musíš dať urobiť do servisu ťa bude stáť 250€, lebo on diely berie od takých čo mu ich dovezú behom pár hodín / prípadne hned ráno, akurát sú o dosť drahšie lebo tú expresnú službu musí niekto zaplatiť a ešte si vypýta za robotu...

Človek si dá vymeniť brzdy, tlmiče na jednej náprave a v servise zaplatí o dobrých 200€ navyše ako ked si to zvládne urobiť sám
Máš moje uznanie v tom že si vieš kopec vecí spraviť sám. Napr. teraz nedávno mi menili tlmiče + uloženia a dorazy. Ty by si si to zvládol doma, a ušetril. Mne to robil servis a zaplatil som za komfort toho že som mal v rámci dopoludnia auto späť. Ja sa nepovažujem za nejakého ľavého, ale keď ide svojpomocnú údržbu auta, vždy ma cukne. Rád by som si tie tlmiče spravil sám, ale v konečnom dôsledku z toho upustím lebo ma cukne či mi to nakoniec neostane visieť polodogabané...V prípade motoriek s tým nemám problém, keď si človek odmyslí motor, tak je to len taký prerastený bicykel, ku všetkému je ľahký prístup, váži to X-krát menej. Mal som kedysi karburátorovú Yamahu Fazer. Tú motorku si dokázal takmer celú rozobrať a spraviť s podsedadlovým tool kitom a jedným momenťákom...
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa oco13 »

A zopakujem po 1500 x : kto je zručný si vie diely kúpiť a objednať sám,
Pripomeniem , že do tohoto ešte vstupuje viacero podmienok. Máme na udržbe viac chalanov čo dokažu neskutočné veci, ale olej na aute si nevymenia, lebo panelák, , lebo naradie, proste nie sú podmienky. Druhá vec je vek. Synator si na aute motor vymenil sám, práve preto že má 25 rokov, ja mám skoro 60 a tak som za výmenu motora (len za robotu!) vycaloval 7 stoviek. Motor som si zohnal a priviezol sám. Takže treba brať aj toto do úvahy.
Edit: syn býva u nás takže podmienky, naradie , dielňu máme rovnaké.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
jacobj
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19.04.2014 15:37
Zdieľať na Facebook

Re: Akú automatickú prevodovku s akým motorom v akom aute vybrať?

Príspevok od používateľa jacobj »

oco13 napísal: 04.11.2023 11:29
A zopakujem po 1500 x : kto je zručný si vie diely kúpiť a objednať sám,
Pripomeniem , že do tohoto ešte vstupuje viacero podmienok. Máme na udržbe viac chalanov čo dokažu neskutočné veci, ale olej na aute si nevymenia, lebo panelák, , lebo naradie, proste nie sú podmienky. Druhá vec je vek. Synator si na aute motor vymenil sám, práve preto že má 25 rokov, ja mám skoro 60 a tak som za výmenu motora (len za robotu!) vycaloval 7 stoviek. Motor som si zohnal a priviezol sám. Takže treba brať aj toto do úvahy.
Edit: syn býva u nás takže podmienky, naradie , dielňu máme rovnaké.
Presne toto. Dnes niekedy ani garáž neznamená výhru, lebo veľa tých nových je len o niečo širších ako parkovacie miesto, a neviem si teda predstaviť ako tam človek obskakuje okolo auta keď na ňom potrebuje niečo robiť. Pri výmene motora si človek vie pomôcť žeriavom, ale tiež nevycáluješ 2 stovky len preto že to ideš raz robiť...

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 89 neregistrovaných