Ako odstrániť z nádrže LPG ?

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa smejo74 »

lenže ked som sa pokúšal uvolnovať trubku ktorá ide na budíky tak to začalo velmi syčať nevyzeralo to tak že by to malo ostať v tekutom stave
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

To robíte takú kovbojku aj keď si plníte zapalovače? :40bd:
Ale je pravda že určitú opatrnosť treba mať. Normálne to treba vypustiť von tak ja sa tu spomínalo... :2f93:
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Bohus123 napísal:Acon napisal: Kvapalný LPG je nehorlavý, takže to jednoducho vypusti do nejakého vedra alebo sudu a nechaj odpariť, alebo zakri aby odparovanie nebolo rýchle a eventuálne to naleješ do inej nádrže. Nádobu nezatváraj n atecno, lebo LPG sa odparovaním rozpína...
Acon,Acon.A nie je to nahodou tak ze plyn je kvapalny preto lebo je stlaceny?A ze vraj vypust to do vedra,to ako vodu? Prepac ale dlho som sa tak nezasmial : :40bd: :40bd:
Bohuš bohuš, keby si vedel, že sa smeješ na vlastnej hlúposti.... Ano, preto, že je stlačený, je kvapalný a preto som povedal, že sa odparí. LPG na to aby horel, potřebuje dosiahnuť nejakú ideálnu koncentráciu v plynnom skupesnstve so vzduchom. Musí byť presná a nesmie byť vyššia ani nižšia inak nehorí.
A pre Tvoju info. Robí sa to tak, že výstup z nádrže do motora sa odpoji, otvori ventil a nechá sa vytiecť. Tak jako hovoříš, jako voda. Aj voda je len skvalnený plyn, preto sa za istých podmienok odparuje len za iných jako LPG. Čo fyzika ZŠ nebola? ;-) Před tým jako sa začneš vysmievať, zamysli sa, či sa to neobráti proti Tebe ;-)
Lebo na čerpačke čo myslíš, že robia? Stláčajú Ti plyn do nádrže aby skvapalnela? Normálne Ti tankujú kvapalinu jako vodu. Len cez utesnený vstup.

Pre zadávateľa témy: Keď to takto vypustíš, dávaj bacha, nádoba bude šialene studená. Tou rýchlosťou jako sa to odparuje sa to extrémne chladí, tak do plastovej nádoby by som to nedával, lebo skrehne. Na tomto princípe vlastne fungujú aj plynové chladničky. Čo Bohuš asi ani nevie, že také existovali a možno ešte existujú. Karavanové určite
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Bohus123
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 21.10.2008 08:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Bohus123 »

Aj tak si myslim ze mu to skor vyfuci akoby stihlo nieco vytiect.
ladodgers
Príspevky: 447
Dátum registrácie: 11.12.2008 11:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ladodgers »

Acon:

po precitani prispevku som sa najskor zacal smiat, potom ma rozbolela hlava od strachu, ze niekto si toto ozaj realne mysli. Potom sa mi dokonca hlava zatocila, ked som si to uvedomil este realnejsie. A potom som sa zacat hrozne znovu smiat, predstavil som si teba, ako sa pokusas vypustit LPG do vedra.....Musim byt uprimny, fakt som sa smial az sa na mna frajerka vedla pozerala ako na debila. :40bd:

V tom pripade navrhujem adminovi na vymazanie tvojich prispevkov, lebo az neslobodno klames ludi. Tu fyziku si zopakuj ty...Ked si nepamataj, pouzi google a "vygoogli" si adiabaticky dej. Mozno to nebola fyzyka ZS, ale az neskor, preto to mozno nevies.

Smejo:
K teme. LPG je zmes propanu a butanu stlacena do klapaliny, kde dosiahne 260x mensieho objemu ako v plynnom skupenstve.
Nadrze na LPG maju poistku, ktora zastavi tok paliva pri uniku vyssom ako 6 litrov za minutu. Samozrejme, plyn moze vystreknut z nadoby (ak by PLG nadrz tuto poistku nemala) v kvapalnej faze, preto sa doporucuje pouzivat ochranne rukavice. Teplota pri vypustani moze dosiahnut az -40 stupnov celzia.

Plyn sa neboj vypustit, len to bude chvilu trvat, a vypusti to na otvorenom priestranste (za humnami), nie doma pri garazi, lebo si plyn najde nejaku jamu a tam si moze pockat, ak nebude fukat vietor...To je ale asi snad nemozny pripad (ze by si tam pockal :) )
makrela
Príspevky: 2963
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

Nič nevypúšťaj. Kríza na Ukrajine a zastavené dodávky plynu z Ruska z teba robia potencionálneho boháča.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Chlapci, nerobte zo seba debilov. Nová doba, súčasná generácia prd vie a všetko si dáv arobiť. Po revolúcii neexistovali tankovacie stanice a kto jazdil na LPG (a bolo nás hodne) pretankovávali PB z bežných 20kg bomb ku šporákom. Do 60l nádrže sa dali 2 od šporáka. Problém bol, že tie šporákové boli niekedy zasrané a tak sa to svinstvo dostalo aj do nádrže auta kedže sa to prelievalo tak, že sa bomba postavila hore dnom. No a to svinstvo zvyklo zaniesť sitko v nádrži a jediná možnosť bolo vypustiř to v mojom prípade do 50l sudu od nemrzky obaleného sklenou vatou aby sa to rýchlo neodparovalo. Rýchlo odmontovať dekel z nádrže, vyčistiť sitko, vysavačom vysať bordel z nádrže, naliať spať plyn čo zostal v sude (zvykla sa odpariť tak 1/3, namontovať dekel a išlo sa. O tlak v nádrži sa už postarala fyzika. Iná možnosť vtedy nebola
Robíte z komára somára bez toho aby ste v tom čase (v 90-94roku) na plyn rýchlo dojazdili. Po 3 takých čisteniach som tankoval cez filter chladiacej zmesy čo býval na obchodných chladničkách. A takto to robilo mnoho ľudí. A samozrejme, mnohí skúsili malé množství zapáliť. Ja som skúsil na dialku zapáliť asi 10ml, nejde to. Možete robiť čo chcete, kvapalný plyn v nádobe nezapálite ani keď sa poseriete.
Naposledy upravil/-a Acon v 21.09.2014 19:46, upravené celkom 1 krát.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Kurnik chlapi,to ste este nikto nevypustali napr. klasicku "bombu" co sa pouzivala k plynovemu sporaku?
... pamatam si este varenie aj za uja Husaka ale bomba vzdy vyfucala, nikdy som ju este nevidel vyliat do vedra.

..odovzdaval som uz do zberu aj pb diskovu nadrz,nechceli mi ju zobrat len prazdnu a cuduj sa svete,aj ta vyfucala,nevylieval som ju .

Acon, napr aj v tej klasickej bombe zostane mala cast kvapaliny ale neda sa jednoznacne povedat ze otvorim natlakovanu nadobu a vypustim do vedra


P.s. ja som onoho casu neprecerpaval do nadrze z klasickej bomby ale som jednoducho na 120 skodovke jazdil s bombou za zadnym sedadlom nalezato. Po vyjazdeni sa flasa este "dojazdila" na plynovom sporaku.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

ale vylievanie ide rýchlejšie ;-) Jasné, ak len povolíš ventil, bude sa vypúšťať pomalšie a stíha sa splyňovať.
Ak by si tú bombu ku šporáku otočil hore dnom, nefuˇčala by, ale tiekla. Lebo na stojato musí fučať kdeže kvapalina je dolu ;-)
A nádrž v aute vypúšťaš cez výstup do splyňovača takže saješ z dna a to je kvapalina.
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Ak sa prečerpáva samospádom , tak vždy len kvapalina či LPG alebo CO2. Pretože ak budeš brať plyn z hora tak tam nič nepretečie nakoľko tlaky sa vyrovnajú a je hotovo. A teda treba rozlišovať či mám nádrž hore dnom alebo dole dnom respektíve kde mám vypúštací ventil .
smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa smejo74 »

Acon napísal:Chlapci, nerobte zo seba de***. Nová doba, súčasná generácia prd vie a všetko si dáv arobiť. Po revolúcii neexistovali tankovacie stanice a kto jazdil na LPG (a bolo nás hodne) pretankovávali PB z bežných 20kg bomb ku šporákom. Do 60l nádrže sa dali 2 od šporáka. Problém bol, že tie šporákové boli niekedy zasrané a tak sa to svinstvo dostalo aj do nádrže auta kedže sa to prelievalo tak, že sa bomba postavila hore dnom. No a to svinstvo zvyklo zaniesť sitko v nádrži a jediná možnosť bolo vypustiř to v mojom prípade do 50l sudu od nemrzky obaleného sklenou vatou aby sa to rýchlo neodparovalo. Rýchlo odmontovať dekel z nádrže, vyčistiť sitko, vysavačom vysať bordel z nádrže, naliať spať plyn čo zostal v sude (zvykla sa odpariť tak 1/3, namontovať dekel a išlo sa. O tlak v nádrži sa už postarala fyzika. Iná možnosť vtedy nebola
Robíte z komára somára bez toho aby ste v tom čase (v 90-94roku) na plyn rýchlo dojazdili. Po 3 takých čisteniach som tankoval cez filter chladiacej zmesy čo býval na obchodných chladničkách. A takto to robilo mnoho ľudí. A samozrejme, mnohí skúsili malé množství zapáliť. Ja som skúsil na dialku zapáliť asi 10ml, nejde to. Možete robiť čo chcete, kvapalný plyn v nádobe nezapálite ani keď sa poseriete.
kde to ty bývaš ?? aby som sa niekedy náhodou nestal tvojim susedom :-))) ale nie tiež som zástancom toho že ked si z niečím človek vie poradiť sám tak je to len výhoda a priemerne zručný človek si viem vo vela veciach poradiť prípadne sa poradiť tu na fore a ako bonus tu sem tam má aj o zábavu postarané :-) tak či onak dakujem za odpovede zvážim riziko a ak sa tu dlho nebudem objavovať tak to nevyšlo :-)))
blato@pmxmail.sk
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 29.08.2007 22:21
Zdieľať na Facebook

lpg

Príspevok od používateľa blato@pmxmail.sk »

kludne to vypusti,zatvor obidva ventily,potom odkrut trubku co ide do predu k motoru,kusok otvor ventil 17ka kluc a nechaj to vyfucat.Ak ju chces darovat tak napis mi na mail blato@pmxmail.sk a ja si to pridem vymontovat.Urcite sa ozvy ja to zoberiem aj ine veci co mas na lpg.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Acon asi si este nevidel rozobratu 10 kg flasu od pb.... je tam trubka co ide az po dno, t.j. nie ze ked otvorim ventil tak fuci z hornej casti flasky
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Na 100% nie. Aj keď som to rozobraté nevidel. Totiž okrem tu spomínanej věci sa v časoch masového kampovania z vačšej bomby zvyklo "prelievať" do malej kempovej. Jednoducho sa prepojili hadicou, veľká sa musela obrátiť hore dnom aby pretiekla a nie prefučala a vždy sa na jednu kempovačku dalo takto doplniť. Do sporáku ani nemá zmysel aby sa to ťahalo z dna, lebo před sporákom nemáš žiadny splyňovač tak jako by si splyňoval? Je tam len regulátor tlaku.

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 70 neregistrovaných