Ako je to s tým olejom do klímy?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Ako je to s tým olejom do klímy?

Príspevok od používateľa martin110r »

Prebádal som rôzne fóra a akosi neviem nájsť odpoveď na moju otázku. Ako sa má správne plniť olej do klímy?

Ľudia sa delia na dva tábory. Jeden hovorí to čo má napozerané zo všetkých pneuservisov, kde plnia klímu - teda doplní sa ten olej, čo sa odsal + 10 ml naviac.

Druhý tábor hovorí že doplniť iba to množstvo, čo sa odsalo, inak oleja v okruhu pri každom doplnení pribudne a väčšie množstvo oleja kompresoru škodí.

Ja sa osobne hlásim k tomu druhému názoru. Netesnosti v klíme sú tak malé, že za rok unikne dajme tomu 40g chladiva. Čiže keď to tomu chladivu, inak povedané stlačenému plynu trvá rok, kým z neho unikne 40g, tak netesnosť nebude veľká a tým pádom sa mi nechce veriť tomu, že by cez tak malú netesnosť dokázali prejsť molekuly oleja, nehovoriac o tom, že by uniklo tých 10 ml. Ja chodím na výmenu chladiva každý rok, takže nerád by som týmto štýlom +10 ml utopil kompresor v oleji.

Druhá otázka je, existujú nejaké lepšie plničky, ktoré dokážu odsať celé množstvo oleja zo systému? Alebo dokážu odsať iba časť oleja tak ako to poznáme? Viem že sú plničky, ktoré dokážu urobiť preplach systému. Napríklad ak sa vám rozsypal kompresor a bordel z neho koluje systémom, tak niektoré plničky robia preplach, inak by bordel z prvého kompresoru ľahko zničil aj nový kompresor. Čiže preplach by možno vzal z okruhu všetok olej ale nie som si istý. Prípadne iná možnosť?

Nerád by som klíme nejako uškodil. V servisoch, kde plnia klímu o klíme v skutočnosti moc nevedia. Dnes je, aspoň v mojom meste a okolí taký trend, že kto má pneuservis, automaticky cíti za povinnosť kúpiť plničku. Naučí sa mačkať pár tlačítiek na plničke a pritom o klíme nič nevie. Obehal som pneuservisy kde plnia klímu a zistil že nikto nevie na moje otázky fundovane odpovedať ako odborník na klímy. Nikto nemal vlastný názor, respektíve znalosti z nejakého školenia na klímy. Každý sa odvolával na plničky. Plnička to automaticky odsaje, plnička to odváži, plnička to doplní....všetko plnička...ale nikto nepovie prečo tam dávať 10 ml oleja, repspektíve prečo práve 10 ml. Ak bol únik malý, zmizlo 10 ml oleja? Ak bol únik veľký zase zmizlo len 10 ml oleja? Zase len...plnička si olej doplní sama...

Preto sa snažím nájsť ľudí, čo klimatizáciám naozaj rozumejú. Lebo chvíľami mám pocit z tých fachmanov u nás v meste, že tá plnička je nejaká šéfka firmy, keď sa furt odvolávajú na ňu.
PROCHY603
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

:2f93: :3020:

A take nieco ze znackovy servis auta poznas??? :41c2: :41c2:
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

No lebo v značkovom servise sú nadprirodzené bytosti s nadprirodzenými schopnosťami. Keď tam vidím tých študentov-učňov, ktorí tam vykonávajú odborný výcvik tak neviem čo je lepšie.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Zrovna by som nechválil spôsob každý rok ...atd
Nemá to oporu v ničom ,je to úplne zbytočné a ozaj to dáva iba moťžnosť mať zbytočné problémy.Okruh ktorý je v poriadku je schopný vytiahnuť bez dotknutia 18 rokov.Nehovorím že je to správne,ale nie je to nič výnimočné.
Olej je s sústave rozptýlený,tj stáva sa zložkou obeživa,tj obsahuje ho vlastne celá náplň v určitom pomere..V tom je asi zodpovedané úplne všetko aj čo sa oleja týka.Odsatím,tj vyprázdnením sústavy logicky treba olej v novej náplni dodať.Ani menej ani viacej.
Kompresor a jeho konštrukcia neobsahuje nič čo by mohlo slúžiť ako zásobáreň nejakej olejovej náplne.
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

Schválne idem pohľadať, či nájdem bloček z minuloročného plnenia. Podľa výrobcu by som mal mať v okruhu 220 ml oleja. A nie som si istý či vytiahlo naozaj toľko, možno tak polovicu. Čiže tým pádom ak je pravda čo píše mhlavaty, že sa pri odsávaní vytiahne všetok olej, znamená to že jazdím s menším množstvom oleja.

EDIT: Tak som našiel ten bloček. Podľa zápisu z minulého roku to z okruhu vytiahlo len 11g oleja. Čo je trochu divné nie? Však keby som mal v okruhu reálne 11g oleja (škoda že to nepísalo v ml), tak to by som ten kompresor dávno zadrel nie?
pedro727
Príspevky: 1120
Dátum registrácie: 22.03.2009 13:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pedro727 »

tiež sa prikláňam k názoru že každý rok je úplne zbytočné.
ak postrehnem slabšiu účinnosť idem do servisu na doplnenie príp. na opravu.myslím že každých 5-6 rokov keď vybehnem na doplnenie, je úplne jedno či tam šprtnú trochu oleja viac alebo nie.
obehal si všetko možné ale značkový servis podľa tvojho tátoša si nenavštívil a pritom tam by ti mohli dať správnu odpoveď.
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

Tak ja chodím preventívne pretože nejaký únik tam vždy je. Posledne som nebol 2 roky a asi 120 g bolo fuč. Klíma by mala mať určité množstvo chladiva. V opačnom prípade nechápem zmysel klímy, ktorá sa neplní, reálne je tam namiesto 750g chladiva len 350, kompresor spína "ako vydá" a účinnosť chladenia vzduchu polovičná. Nehovoriac o tom, že ak je naozaj pravda, že s únikom chladiva uniká aj olej, tak potom ďakujem za takú klímu, ak to má nahouby chladiť a ešte aj makať s polovičným množstvom oleja.
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

Tak myslím že každá klíma má únik. Netvrdím že po roku chodím plniť, lebo nechladí.
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

Chceš povedať že dáš po dvoch rokoch odsať chladivo a odsaješ presne toľko, koľko si tam pred dvomi rokmi dal? To chcem vidieť. Respektíve ak sa za rok stratí dajme tomu 50g tak je to podľa mňa v norme. To neni chladnička, ktorá má letované spoje bez o krúžkov.
janikg
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 29.09.2008 09:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa janikg »

Klímu trba plnit v takom servise, kde ju vedia aj opravit. Zameranie pneuservisu je niekde inde si myslim. Kto ma skolenie na klimy a tomu rozumie,ma vediet aj odpovede na tvoje otazky.
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

Cviro, môžeš mi odpovedať na otázku?
martin110r
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 14.11.2011 19:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin110r »

Či myslíš že z dobrej klímy neunikne fakt nič. Lebo ja tvrdím že aj dobrá klíma tých 40-50g za rok pustí.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

martin110r napísal:Tak myslím že každá klíma má únik. Netvrdím že po roku chodím plniť, lebo nechladí.
Martin...
Myslieť s môžeš čokoľvek,hlavne čítaj z porozumením.Po 18 rokoch dôjde klimatizácia k stavu,keď už je obeživa málo,tj niečo chýba a tak systém zablokuje čidlo tlaku (nízky + vysoký).Pri množstve náplne cca 700 ml je to na úrovni molekulovej netesnosti materiálu.Únik je únik,aj maličký vyprázdni klímu za 1/2 roka

Ešte k tomu doplneniu.Klíma sa nedá dopĺňať.Dá sa iba odsať úplne celá náplň aby sa vytvorilo vákum pre novú náplň a následne do vacuového systému natiahnuť potrebné množstvo,čiže väčšie než tam bolo.Takže nie dopĺňanie,ale nové naplnenenie.
dusan168
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 18.01.2007 22:30
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dusan168 »

Ak mozem pridam otazku aby som nezakladal novu temu.Nevie niekto aky tlak by mal byt v clladiacom okruhu pri zapnutej klimatizacii ?
Klima zacala slabo chladit,tak som sa zastavil narychlo u "majstra" doplnaca chladiva a vraj chladiva je dost a tipuje to na kompresor.
Diagnostika neukazala ziadnu zavadu, a tlak 9 barov.
Dakujem za radu
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

dusan168 napísal:Ak mozem pridam otazku aby som nezakladal novu temu.Nevie niekto aky tlak by mal byt v clladiacom okruhu pri zapnutej klimatizacii ?
Klima zacala slabo chladit,tak som sa zastavil narychlo u "majstra" doplnaca chladiva a vraj chladiva je dost a tipuje to na kompresor.
Diagnostika neukazala ziadnu zavadu, a tlak 9 barov.
Dakujem za radu
Teoreticky je tlak v poriadku,ale pre na zníženie účinku má vplyv aj množstvo iných porúch.Každopádne dobrý klimatizér vie vyhodnotiť pravdepodobnú závadu po napojení oboch meracích manometrov na nízky a vysoký tlak,pretože väčšinou napr nedobrá práca expanzného ventilu alebo problém susšiča atd majú isté charakteristické črty.Plyv môže mať aj zanesenie mriežky chladiča hmyzom,tým pádom nestíha odovzdať teplo do ovzdušia,no proste je tam toho viac.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot], minac, saucegod a 58 neregistrovaných