akékoľvek LED schválené do svetlometov?

diskusia ohľadne rôznych druhov autožiaroviek, LED ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ty more, v tom linkovanom videu s LEDkami to svieti uplne kruhovo A UPLNE VSADE !!!

PREBOHA TO HENTAK MA VYZERAT OREZANIE SVETELNEHO LUCA ZO SVETLOMETU ?!

Vy nebetycne HOWADA !!!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=dTKflPfvTlc
vsimnite si ako to svieti na regloskope - lava strana rovnomerne az do stredu, prava strana sa zvysuje kvoli tej ocovej vymrdanej krajnici a chodcom. Linkovane LEDky z E46 svietili uplne vsade, predovsetkym kruhovo v strede, KDE SAMOZREJME NAJVIAC OSLEPUJU VODICOV V PROTISMERE.


https://www.youtube.com/watch?v=AySI0S96MtE

majitelia takychto svetielok si zasluzia vyhrat 34 vceliciek. Do hlavy, do brucha, kde si len vyberiete. Proste dva zasobniky.

Hlavne do tych vasich sprostych kotrb co nosite nad bruchom aby vam do neho neprsalo. Lebo zjavne inu funkciu nesplnaju.
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

Hehe, no keď sa nad tým zamyslím tou svojou sedliackou (a inžinierskou) kotrbou, aj tak mi to nedáva celkom zmysel. Je teda dané, že klasická halogénka emituje svetlo do všetkých smerov rovnako. O správny smer svetla sa teda starajú odrazové plochy svetlometu - ak sa v niečom pletiem, kľudne píšte. Vyrobiť LED žiarovku s dostatočne rovnomerným žiarením nemôže byť problém - keď porovnáte hocijakú e14 alebo a27 žiarovku s LED diódovým ekvivalentom, veľmi ťažko to rozoznáte. Jediný rozdiel je, že 15 W LEDka má 1200 - 1500 lumenov, 60 W žiarovka sotva 800.

Homologácia teda je možná, akurát to nitko z kompetentných nechce - z dôvodov, ktoré som písal vyšsie.

mhlavaty: Neviem, akým spôsobom funguje vaša logika, ale stopercentne je celkom k pobaveniu - zmysel tejto diskusie je od začiatku nájsť spôsob, ako konať v súlade s pravidlami, nie ich obchádzať. Ísť proti zákonu je kompletný nezmysel, obzvlášť pri záležitostiach ako táto.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Cviro cena jedného toho svetla vysoko prevyšuje cenu všetký mojich aut. Takže vráťme sa na zem a medzi "normálne " autá. Ale neodpustím si - ak mne prestane svietiť moja ledka z ebaya tak ju nemieste vymením a dám tam jej čínsku halogénovú dvojičku za 0,99eura z tesca. Ak prestane fašistovi svietiť svetlo na tom mercedese , kolko ho to bude stáť???
Takže k téme - začal som sem písať pretože zadávatel sa pýtal na "schválené" ledky.
Vôbec neriešim ako ktorá žiarovka svieti a kto koho oslepuje, riešim schválenie. Schválené by malo byť všetko čo prejde stk , lebo je tam protokol a razítko a tým pádom dovi dopo . Ak niečo nesedí , predsa to technik nemá pustiť dalej - taký je zákon. Zákon nič nehovorí o tom že ja ako vodič - užívatel mám riešiť pri nákupe súčiastok čo je kam schválené alebo nie. To sa netýka len automobilov ale všetkého spotrebného tovaru , ktorý potrebujeme k životu.
Už teraz sa každému z nás stáva , že príde na pumpu a na jednej pištoli je napísané - prepáčte tento tovar už nie je a nikdy nebude v ponuke- olovnatý benzín. Nie je ďaleko doba keď prídeš k pultu so žiarovkami a tam bude napísané - prepáčte ale žiarovky s wolframovým vláknom už v ponuke nie sú a nebudú.
Čo "schválené" si potom dáš do svetiel svojho veterána????
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Hra na slovíčka je jedna vec a čínska 0,5W LEDka za dolár do parkovačky zas druhá, tou nikoho neoslníš tak aby havaroval...ale dávať náhradné LED žiarovky do reflektora to musí mať ozaj aspoň 10W čip aby to dobre svietilo porovnateľne s pôvodným halogenom to je nenormálne množstvo tepla ktoré treba odviesť mimo na to treba aj kus chladiča a nie že len kus hliníka dakde vnútri paraboly . To je blbosť skracuje sa nenormálne životnosť . A pretože nikdy to nebude geometricky vyžarovaním totožné nikdy to nebude svietiť poriadne . Vždy to bude svietiť nejak inak lebo skrátka reflektor je riešený na zdroj svetla ktorý je reálne v praxi pár mm kúsok vlákna žiarovky . Je sám viem že ak som nahodil na scooter namiesto H7 len blbý xenon tak už to skrátka aj keď nesvietilo hore že by priamo oslepovalo oprotiidúcich, ale homogenita svietivosti svetelného lúča už bola dosť mimo . A skrátka miestami silné a miestami celkomslabé nasvietenie vozovky a bolo to vidno aj ak človek stál oproti stene.
Takže išla nazad H7 . Dal som Night breaker a som vyškerený lebo pokutu neplatím na STK neuplácam a vidím v noci výrazne lepšie.
Z LEDkami mám skúsenosť v byte a cena je úmerná kvalite , čínska atrapa za 4-5E vydrží reálne pol roka, potom zhorí buď vnútri zdroj alebo skape čip na prehriatie. A tam je o dosť lepšie chladenie ako ak to je uzavreté v parabole v reflektore auta.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Vlady už aj čínske atrapy sa posumuli kus dopredu 20ks za 9,9 eur - free international transport , a držia už viac ako rok. No a k tým automobilovým ? už sú v ponuke okrem žiaroviek s čipom nejaké novšie je to roztiahnuté na plochu takže nevidieť jednotlivé body nie som odborník takže to neviem celkom dobre popísať , ale oproti 100W NARVAm , ktoré som používal v minulosti sa to hreje menej.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Oco v ktorom z vasich aut mas tie ledky? Ale popravde :-)

Vlady vlani na jar bola akcia v Tescu na led ziarovky,sokovo pre penazenku som kupil jednorazovo pre cely dom( cca 35ks) a zatial vsetky drzia.
Oco vlani ked sme si pisali si vravel ze len testujes,tak potom nakoniec si kupil vsetky z ebay?
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Všetko nie , niečo lídl , okay ale hlavne ebay. Ledky mám v ypsilonke , to sú rovnaké svetlá ako má Bravo/Brava.Čiže svieti to nula celá nič.A je úplne jedno čo tam dáš či americkú narvu čísku ledku alebo nightbrakera.Tie robia práve v Osrame takže ich dôverne poznám.Svokrov bicykel svieti lepšie. Tak mi všetci tu rozprávajte ako strašne oslňujem neschválenými žiarovkami , kedˇ mi s biedou svietia 20m pred auto .Zákon tuším predpisuje 40m na stretávačky.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Cviro ja nepíšem o žiarovkách ale o princípe, čo ťa neučili v tretej ludovej čítať. O princípe ako takom, že ak mám v predných svetlách aj lojové sviečky ,STK odmerá a pustí alebo nie.Že odmerá výfukové plyny a nie že bude hladať pod autom dpf alebo cat.Že nie pečiatka "schválené" od blbého úrdníckeho šimla , ale realny výsledok konkretneho vozu bude smerodatný.
Pretože nie som ochotný deliť veci na schválené a neschválené , len na dobré a zlé.
A pretože bežný slovák nemá na ten mercedes tak si kúpi to "smetie" z ebayu.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

Jeden je fakt, že tie pravidlá sú zbytočne komplikované.
Ak ide o zamedzenie oslepovania vodičov, stačil by trebárs limit 1600 lúmenov a približný tvar vrhnutého svetla. Pokiaľ by to šofér splnil, prečo by nemohol svietiť napríklad aj sviečkou...
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

Nechce sa mi zakladať nová téma, keď už je problematika načatá. Ostatné žiarovky (zadné obrysovky, brzdové svetlá atď.) majú tiež obmedzenie na obyčajné žiarovky? Akurát mi totiž odišlo stredné brzdové svetlo a tými LEDkami sa to len tak hemží... konkrétne W16W potrebujem dozadu.

Mimochodom, amatérskemu tuningu som nikdy nefandil. Nikdy by som neinvestoval do úpravy vozidla, ktoré nemá zmysluplné využitie, tobôž také, čo ohrozuje bezpečnosť. Jediný zmysel LED žiaroviek je o dosť nižšia spotreba a životnosť 50 tisíc hodín, človek môže prakticky zaudnúť na problém :)
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

lubos zimovcak napísal:Oco13: noja teraz naozaj neviem, čo riešiš:
Riešim to že zákazníkovi nemá čo úradník schvalovať tovar ktorý si kupuje. Na to sú tu trocha iné inštitúcie - v prípade auta STK a EK.
P.S: všimnite si , že nikde nespomínam slovo žiarovka.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

lubos zimovcak napísal:ktorá sviečka Ti dá 1000 a viac lumenov?
písal si, že si inžinier, čoho? sociálnych vied ? zase nepodceňuj svetlomet, nie je to vôbec také jednoduché, ako si poniektorí predstavujete.
Hurvínek je šuviks.

P.S. nastava doba, kedy sa do aut vracaju ŠMEJDACKE svetlomety, lebo sa šetrí na všetkom a poniektorí chcete ušetriť aj tam, kde sa už ušetriť ani nedá ?!! :40bd: :3c90:
Nazývať LEDky šetrením je trošku zcestné - žiarovka stojí 10 €, dvojica LEDiek okolo 60 €. Že to nie je jednoduché je jasná vec, od toho je diskusia, aby sa človek niečo dozvedel. Keby to bola prostá záležitosť, nebol by dôvod na našu pestrú konverzáciu.
dodik13
Príspevky: 534
Dátum registrácie: 27.01.2013 23:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dodik13 »

Led ktore sa predavaju do stretavacich svetlometov su vacsinou slabe + sa aj prehrievaju-aj tie s ventilatorom vzadu pripevnenim na chladici a stale to este nesvieti lepsie ako ziarovka alebo xenon. ina kava su pridavne led svetla co pouzivame na offradovych autach tie led svetla su ovela silnejsie+ silnejsie ako senony ale na osobak ich clovek nenamontuje a na par aut uz sa predavaju sady svetlometov s led a tam je to uz lepsie https://www.youtube.com/watch?v=vjl4kIX ... ture=share ale tiez je to vhodne vacsinou na offroadove auta . Ale neviem preco sa par ludi stale ohana zakonom,ze to nie je schvalene a oslepuje to-tie cinske sady ked poondate svetlomety vo fabii su tak zle navrhnute,ze aj s origo ziarovkou z fabriky oslnuju oproti iduce aute :d :D
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Tutmak neviem kde kupuješ ale ja kupujem H7 v tescu za 0,99eura , ked je výpredaj.Led z ebaya stojí do 5eur. podstatné pre mňa je to že aj keď nesvieti dosť do dlžky , tak svieti viac na krajnicu . Druhá vec je životnosť - led vydrží 5x viac . Dodatočné svetlá si môžeš hodiť pod nárazník a tiež dosť pomôžu .
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

oco13: Bežné halogény okolo 1000 lumenov stoja okolo 1 - 1,50 €, potom hocičo silnejšie je 15 - 30 Eur za pár (napr. Night Breaker, Philips atď.). Denné svetlá práveže nechcem, väčšina z nich vyzerá ako vianočná výzdoba. Pekne to má BMW a vozidlá už s tým vyrobené, ale ináč je to hrôza.

dodik13: väčšina silnejších má ventilátory, to som si všimol. Pri LEDkách sa zahrieva spodok, takže ich treba.. Zákonom by som sa neoháňal, keby ten zákon nejestvoval ;) Za odobratie technického preukazu mi to nestojí. Keby s tým nebol problém, už by som ich tam mal dávno šupnuté. Nejaké pekné biele, aspoň 5000K.

Návrat na "Autožiarovky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný