akékoľvek LED schválené do svetlometov?

diskusia ohľadne rôznych druhov autožiaroviek, LED ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

akékoľvek LED schválené do svetlometov?

Príspevok od používateľa tutmak »

Čaute,

jestvujú na trhu LED žiarovky schválené pre použitie ako stretávačky? Lebo doteraz som videl jedine neschválené, ktoré pochopiteľne nemá zmysel kupovať.

Ak o niečom viete, rád sa dozviem.

Dík
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Nejde o LED žiarovku, ale o samotné svetlo, ktoré je schválené pre konkrétny druh zdroja svetla a je to na ňom aj napísané - skratka vedľa homologačného znaku. Takže ak máš auto so svetlami na klasickú halogénovú žiarovku môžeš hľadať koľko len chceš. Až raz vyrastieť budeš riešiť podstatnejšie veci...
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

Vďaka.
Vieš mi povedať, kde sa nachádza homologačný znak?
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

www.testek.sk a prečítaj si článok Výmena halogénových svetlometov za xenónové

Inak rovno zabudni na akékolvek LED do bežných svetiel, lebo jednak platí čo je napísané v príspevku vyššie a za druhé klasičká žiarovka s vláknom vytváta svetlo z jedného bodu, čo u LEDky nehrozí zvlášť u tých kde je na "tele" žiarovky XY malých LEDiek
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

ivko1: Ďakujem za ten dokument, veľa vecí mi ozrejmil. Je príjemné aspoň vedieť, že tie predpisy nejestvujú pre nič za nič ;)
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Jazdím s nimi tretí rok , aj stk absolvovali a žiaden problém.
Akurát som minule držal v ruke brzdovú kvapalinu -modrá - tak ma napadlo môže toto ísť do osobného auta , ale vôbec ma nenapadlo či je to schválené.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Jazdíš s takými žiarovkami?
Fakt by som chcel vidieť ako to svieti, lebo to ani poriadne svietiť nemôže
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Niekto má modrú krv...iní zas brzdovku a ďalší LED žiarovky v parkovačkách....kam ten svet speje?
"SODOMA GOMORA CECILKO"
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

ivko1 napísal:Jazdíš s takými žiarovkami?
Fakt by som chcel vidieť ako to svieti, lebo to ani poriadne svietiť nemôže
LEDky svietia lepšie jak halogény, plus majú minimálny odber. Jediný problém môže byť ten smer svetla a odrážanie, ale to sa dá ľahko vyriešiť "kukuricovým" typom žiarovky.

Je to lobby výrobcov "klasických" žiaroviek, ktorí by prišli o kšeft, plus čerpacie stanice to isté, nakoľko to zvyšuje spotrebu. Pridáva tomu Slovensko a EÚ, čo je veľký policajný štát, kde sú radi, že majú za čo buzerovať a rozdávať pokuty. Je smutné, že v konečnom dôsledku si to odnesie naša peňaženka a okrem iného aj životné prostredie.
tutmak
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 01.06.2011 18:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tutmak »

S vývojom ani výrobcami vozidiel to nemá nič spoločné, tu ide o predpisy
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ale tie predpisy predsa musia byť. Tebe by sa ako páčilo keby ťa každý druhý trulo večer oslepoval?

Raz je to navrhnuté na klasickú žiarovku kde v strede ohniska paraboly musí byť wolfrámové vlákno žiarovky aby to svietilo tam kam treba

Spotrebu energie vôbec nerieš, všetko je na to dimenzované, nižšiu spotrebu paliva mať nebudeš a tak isto by ti nestačila lacnejšia a menšia baterka, lebo tú baterku potrebuje štartér aby mohol roztočiť motor
Naposledy upravil/-a ivko1 v 18.07.2015 07:22, upravené celkom 2 krát.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Cviro nikde som nenapísal , že mi nikto nič nemôže , ak sa ma prvý pomocník VB opýta "prečo si tam nedáte klasické žiarovky" tak ich namieste povymieňam. Lenže sa o to nikto nezaujímal , svieti to inak , a priznávam , že menej . Totiž na kratšiu vzdialenosť takže určite nikoho neoslepím (aj keď mi je to jedno). Technik na STk mi to ukázal na regloskope že , ešte tam je nejaká rezerva. Pre mňa je podstatnejšie to že to má iný rozptyl a teda lepšie vidím krajnice. Ovela viac mi totiž záleží aby som zaregistroval neosvetleného chodca na krajnici ako osvetlené auto v protismere.
Mňa na tejto téme viac zaujalo slovíčko "schválené" . Pokial až chce hnať náš malý úradníček spotrebitela??? aby používal len schválené veci???.Ja ako šofér som povinný pred jazdou skontrolovať či mi svetlá svietia. Nastala nejaká zmena a som povinný kontrolovať aj čo tam svieti??? o tom som nejako nepočul.
Čo ak mi v obchode predajú pneumatiky ktoré neboli "schválené" pre použitie v europe?? Zase mám pýtať atesty?? to o pár rokov budm pýtať schválenie aj od rohlíkov???
O toto išlo mne v mojej odpovedi.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ak mi niečo lezie na SVK velmi na nervy,je táto vlastnosť slovákov.Vždy hladať cestu ako nedodržiavať predpis,zákon,nariadenie a radšej hladať urputne hlúpe argumenty ako svoju svôjvôlu podopreť a zdôvodniť..Proste tu nič neplatí,akonáhle pribudne niečo nové čo sa práve zakázalo,je to akoby povel aby to každý robil.Vid telefonovanie,ale tento trend že si každý ohýba úplne všetko je nenormálny.Ale tak aj celý štát vyzerá,neplatí nič,okrem systému chlieva,tu iba velký bič a malý dvor
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa biker610i »

ivko1 napísal:www.testek.sk a prečítaj si článok Výmena halogénových svetlometov za xenónové

Inak rovno zabudni na akékolvek LED do bežných svetiel, lebo jednak platí čo je napísané v príspevku vyššie a za druhé klasičká žiarovka s vláknom vytváta svetlo z jedného bodu, čo u LEDky nehrozí zvlášť u tých kde je na "tele" žiarovky XY malých LEDiek
tieto nemaju x malych lediek ale jednu a riadnu a vyzera ze to svieti celkom slusne :4012: lol
http://www.autodesign.sk/auto-doplnky/o ... ane-biela/
https://www.youtube.com/watch?v=zRxMhv-g034
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

A teraz pride vypocet uspory elekriky a paliva, ze 120evri je proti tomu nic :)
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok

Návrat na "Autožiarovky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný